Povídání nejen o medu


Výzva pro obchodníky,
obracíme se na Vás s nabídkou různých druhů včelího medu pro prodej ve Vaší provozovně.
Hospodaříme na jedné z největších včelích farem v ČR a prodáváme med pouze od našich včel (nevykupujeme med od jiných včelařů ani ho nedovážíme ze zahraničí).
V případě Vašeho zájmu o naše produkty budeme moc rádi, když se nám ozvete. Velkoobchodní ceník Vám rádi zašleme e-mailem.

Více informací o nás najdete na tomto webu.
Těšíme se na případnou spolupráci.

Včelí farma Cihlářovi
Kopeč 5, 27745 Úžice (cca 2 km od Odolené Vody)
tel: 739 239 230, 775 906 207

 

 

Včelí med

Med (dle vyhlášky ministerstva zemědělství č. 334/97 Sb.: med je hodnotná potravina přírodního charakteru, která je vytvořena společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv rostlin - nektaru, nebo medovice na živých částech rostlin (stromů) a kterou včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech.  

Podle původu lze velmi zhruba med rozdělit na med květový, tj. světlý, a tmavý medovicový med. Květový med lze dále dělit podle druhu rostlin, ze kterých včely nektar sbírají např. na řepkový, akátový, lipový, slunečnicový, z ovocných stromů, z hořčice, pohankový, svazenkový ... .
 
Květový (světlý) med získává včela na květních i mimokvětních nektáriích rostlin. Je to přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, v převáž většině z rostlin léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbudivými účinky - rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky a pod. Květový med je velmi ceněn v lidovém léčitelství.

Medovicový (tmavý) med vzniká jako vedlejší produkt činností některých mšic, puklic, mér a jiných zástupců hmyzí říše. Tento hmyz nabodává listy nebo jehlice stromů, vysává rostlinnou šťávu a zužitkuje z ní pro svou potřebu pouze bílkoviny. Zbylou rostlinnou šťávu, velmi bohatou na cukry, vystřikuje ve formě kapének na povrch listů nebo jehlic. A právě tyto kapénky sbírají včely jako medovici. Medovicový (častěji zvaný jako lesní) med je tmavý, silně aromatický, obsahuje minimální množství bílkovin, ale zato má hodně rostlinných silic. Dá se však říci, že různé druhy kvalitního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Liší se barvou, chutí, vůní a pod. - ale vždy je to MED = hodnotná přírodní potravina a lidový lék.  

Pastový (nebo ž pastovaný) med je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýchkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění - dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá ale neteče - proto je vhodný zvláště pro děti.

Krystalizace medu je přirozená vlastnost všech medů, jen doba krystalizace je u různých medů různá. Zkrystalizovaný med lze opět ztekutit zahříváním ve vodní lázni teplé do 50 stupňů Celsia. Pozor na dlouhodobější přehřátí medu nad 50 stupňů Celsia, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.

 
Skladování medu
 - med skladujeme v uzavřeném obalu, v suché a tmavé místnosti, při teplotě nejvýše 25 stupňů Celsia a relativní vzdušné vlhkosti nejvýše 70 %. Med snadno přijímá cizí pachy i vzdušnou vlhkost. Negativné působí přímé sluneční paprsky.  

Pár praktických receptů z lidového léčitelství o využití medu

Proti chřipce - do sklenice teplého mléka přidáme 2 lžičky medu a na špičku nože másla. Užíváme několikrát denně.  

Na uklidnění nervů - doporučuje se jíst před spaním jednu lžičku medu.

Záněty horních cest dýchacích - med v teplém mléce či čaji s citronem proti infekci.

Při zácpě - před spaním kávovou lžičku medu - upravuje stolici.

Poruchy trávení - plynatost - med upravuje trávení a zamezuje vzniku bolesti.

Při nadbytku tuku v lidském organismu - med obsahuje enzymy, které podporují trávení. Je tedy částečně prostředkem proti otylosti.

V těhotenství - ženy mají zkonzumovat alespoň 5 kg medu v průběhu těhotenství (pokud nemají těhotenskou cukrovku). Plod tak dostane látky potřebné ke zdárnému vývoji.

Med je vzácně vyvážený přírodní produkt - je to velice cenná přírodní látka, která by neměla chybět v naší stravě.

Med je čistý přírodní produkt a účinný tradiční lidový lék.

Med odpovídá zdravé výživě a zvyšuje přirozenou odolnost lidského organismu.

 

Propolis


Propolis je lepkavá, smolná látka s příjemnou vůní, různé barvy (od světle hnědé přes tmavě červenou až po černou), kterou shromažďují a vyrábějí včely. Včely ho používají na utěsnění a zatmelení štěrbin v úlu, zůžení česna, vyztužení plástů a zlepšení jejich pružnosti. Zazdívají jím škůdce, kteří se dostanou do úlu a které nemohou z úlu odstranit (zamezí tím rozšíření nebezpečných původců chorob).

Díky svému chemickému složení má propolis široké spektrum účinnosti proti bakteriím, virům a houbám. Má velmi dobré antiseptické, regenerační a baktericidní účinky. Propolis je antibiotikem srovnatelným  ss běžně používanými antibiotiky jako je např. Penicilin a jiné.

Praktické využití propolisové tinktury
(Zdroj: Léčení včelími produkty)
 
Afty a akné - vatovou tyčinkou namočenou do propolisové tinktury řádně vytřít ložiska.
Angína - bolesti v krku, onemocnění cest dýchacích - kloktat 3x až 5x denně roztok propolisové tinktury (15 - 20 kapek do 0,2 dl vody, možno ředit 1 : 1).
Bolesti zubů - propolis má silný lokální tlumivý účinek na bolesti . Namočit kousek vaty do roztoku propolisové tinktury (s vodou 1 : 1) a přiložit alespoň na 10 minut případně aplikovat do dutiny zubu.
Bradavice, kuří oka - každou noc přiložit kousek vaty s propolisovou tinkturou a přelepit. Je nutné aplikovat každý den (i 14 dní), dokud se bradavice nezačne loupat nebo dokud nevypadne celá.
Chřipka - nejdůležitější je ihned při prvních příznacích chřipky začít inhalovat propolisovou tinkturu (viz. odstavec o rýmě) a užívat vnitřně 35 kapek tinktury v 0,2 l teplé vody nebo čaje vždy před jídlem 3-4x denně.
Kožní nemoci chronické - naředíme tinkturu převařenou vodou v poměru 1 : 3, namočíme gázový tampon a přiložíme na postižená místa.
Nachlazení - vypít 3x denně 15 - 20 kapek tinktury v malém množství teplé vody, nejlépe k tomu vodním roztokem i kloktat
Onemocnění hrdla a hrtanu - 6 - 7 kapek tinktury do sklenice vlaž vody a tím 3 - 4x denně kloktat. Proti chřipce při prvních jejích příznacích nalít čajovou lžičku tinktury do sklenice heřmánkového nebo lipového čaje a užívat 3 - 5x denně.
Ošetření a čištění ran - tinkturou (popř. ředěnou) natírat a čistit ránu 3 - 4x denně, zvláště při hnisavých poraněních.
Plísně (na nohou) - natírat neředěnou tinkturou, cca po 6 týdnech zmizí, propolis se velmi dobře osvědčil při potírání plísní mezi prsty.
Plynatost - denně po jídle užít 15 - 20 kapek tinktury.
Popáleniny - ihned přiložit tampon s tinkturou, mnohdy nenaskočí ani puchýř.
Posílení imunity - denně po jídle užít 15 - 20 kapek tinktury.
Poševní zápaly - aplikovat výplachy (do 150 ml vody teplé 38 stupňů Celsia se dá jedna malá lžička tinktury), používat po dobu 14 - 21 dní.
Poštípání - potřít postižené místo tinkturou.
Proleženiny - přikládat obklady z olivového oleje a propolisové tinktury v poměru 1 : 5 na vyčištění a epitelizaci pokožky.
Rýma - inhalovat propolis (namočit vatový smotek do tinktury a vložit do nosních dírek) ráno a večer vždy alespoň 10 - 15 minut. Při bronchitidě a léčení hrdla vdechovat páry ústy ze směsi 250 - 300 ml horké vody a 20 - 30 kapek tinktury, používat při ošetřování plic (bronchitidy, angíny, chřipky apod.).
Záněty a infekce (ledvin, močových cest a měchýře, zažívacího traktu, prostaty) - užíváme 20 - 40 kapek tinktury ředěné 0,2 - 0,5 l čaje či vody 3x denně 30 min. před jídlem.
 
! ! !
Upozornění: propolisová tinktura není vhodná pro osoby citlivé na včelí produkty, a osoby s poruchou jater ! ! !
! ! !
 

PYL Z KVĚTŮ

(Zdroj: MUDr Jana Hajdušková - Včelí produkty očima lékaře)
 

Včely sbírají z květů a jiných částí rostlin nejen nektar, ale i velké množství květního pylu. Bez pylu by včely nemohly normálně pracovat a žít. Z pylu s medem včely produkují krmnou kašičku, která je výsledkem komplikovaného kvasného procesu. Tato kašička je nezastupitelným bílkovino-vitaminovým pokrmem pro včely. Zatímco med včele slouží jako zdroj energie, pyl je nutný jako zdroj stavebních látek.

Pyl nelze konzumovat ve stavu, v jakém ho včely sesbírají na rostlinách (tzv. rouskovaný pyl). V tomto stavu projdou pylová zrna zažívacím traktem člověka nevyužita, protože jsou obalena tuhou pylovou blankou která chrání obsah zrna před vodou, sluncem a mechanickým poškozením ale i před působením tak agresivních látek, jako jsou např. trávicí šťávy v našem zažívacím traktu. Včely to vědí a proto nechávají v nasbíraném pylu působit fermentaci, která je svým průběhem podobná mléčnému kvašení. Mladé včely sesbíraný pyl s trochou nektaru, vody a výměšků svých trávicích žláz napěchují hlavičkou do buněk, zalijí malou vrstvou nektaru a ponechají určitou dobu v klidu. V teplém a vlhkém prostředí úlu proběhne v pylu fermentace, během níž pylová zrna nabobtnají, roztrhnou pylové blanky a bílkovinný obsah zrna se uvolní. Tak se stane snadno dostupným a využitelným.

A jak si vyrobit fermentovaný pyl pro svou potřebu aniž bychom jej museli jednotlivě dolovat z plástů? Takzvanou pylovou konzervu si vyrobíme následovně. (Poměr ingrediencí přizpůsobíme své potřebě fermentovaného pylu). Převaříme čtvrt litru vody, do které po vychladnutí na 45 stupňů Celsia dobře rozmícháme 150 g květového medu a posléze do medové vody vmícháme 1 kg rouskovaného pylu. Směs dobře promícháme a vlijeme do zavařovací sklenice. Tuto sklenici nezavíčkujeme, jen ji překryjeme kusem čistého plátna a ponecháme při pokojové teplotě stát v klidu. Přes plátno volně dochází k výměně plynů mezi pylem a ovzduším a ve sklenici probíhá nerušeně fermantace pylu. Za 3 až 4 dny směs krémovitě zhoustne. Nyní sklenici uzavřeme pevným víčkem a nadále ji již uchováváme v chladničce. Takto je připravena k použití. Nebo si můžeme zakoupit med s přidaným rouskovaným pylem, protože v medu fermentace po určité době proběhne sama.

Praktické využití květního pylu

Pyl je v lidské výživě vítaný všude tam, kde tělo rychle potřebuje obnovit tkáně, tedy u lidí po těžkých a vyčerpávajících nemocech, po operacích nebo větších úrazech. Cenný je u pacientů v rekonvalescenci po mozkových cévních příhodách, u vleklých nervových onemocnění nebo u léčby stavů vyčerpanosti. Dále se pyl doporučuje k celkovému posílení organismu například u vředové choroby žaludku, u vleklých i akutních onemocnění jater, při arterioskleróze.

! ! !

Pyl nesmí užívat lidé s alergií na pyl, pacienti s nemocnými ledvinami a nádorovými onemocněními, a těhotné ženy, protože jejich ledviny jsou již dost přetížené probíhajícím těhotenstvím.

! ! !

 
MATEŘÍ KAŠIČKA

(Zdroj: MUDr Jana Hajdušková - Včelí produkty očima lékaře)

Mateří kašička je čistým včelím produktem. Včely ji vytvářejí ve svých hltanových žlázách a používají ji pouze pro krmení včel. Tuto potravu dostávají všechny včelí larvičky tři dny po svém vylíhnutí z vajíčka ale dále je jí krmena pouze ta larvička, ze které se má vyvinout včelí matka. Díky této stravě je včelí matka podstatně větší než dělnice, na vrcholu sezóny podává obrovský výkon, když během jediného dne naklade i několik tisíc vajíček. Markantní rozdíl je i v délce života. Zatímco včelí dělnice se dožívá v létě v plné pracovní aktivitě tří až čtyř týdnů a v zimě přežívá šest až osm měsíců, včelí matka se může dožít až pěti let, a i v tomto vysokém věku je schopna - i když omezeně - klást vajíčka.

Mateří kašička je látka kašovité konzistence bílé až nažloutlé barvy. Je velmi nestabilní a ponechána na vzduchu bez konzervace rychle ztrácí své cenné účinky. Proto je důležité mateří kašičku ihned po odběru (který nesmíme provádět kovovými předméty) z matečníků správně konzervovat. Nejsnadnější je konzervace v medu. Musíme však dodržet zásadu, že do medu dáme nejvýše tři váhová procenta mateří kašičky (např. do 250 g medu dáme maximálně 7,5 g mateří kašičky) a to proto, že mateří kašička je látka výrazně hygroskopická, tj. dokáže vstřebávat vzdušnou vlhkost. Kdybychom to nedodrželi, stouplo by v medu množství vody nad únosnou mez, a vše by zkvasilo. Dále lze kašičku konzervovat v medovině nebo v lihu.

Mateří kašička - vzhledem ke svým specifickým účinkům - má i svá pravidla pro užívání. Není ji vhodné ůžívat dlouhodobě, ale pouze ve formě léčitelských kúr jednou, maximálně dvakrát ročně. Vzhledem ke své hormonální povaze by mohla při dlouhodobém používání způsobit narušení hormonální rovnováhy v našem těle a tím i některé nepříznivé projevy. Krátkodobé užívání je vhodné všude tam, kde došlo k poškození centrálního nervového systému, např. stavy po mozkových cévních příhodách, projevy nedostatečného prokrvení mozku, degenerativní onemocnění mozku (Parkinsonova nemoc), roztroušená skleróza nebo Alzheimerova choroba. Vhodné je užívání mateří kašičky ženami s potížemi, které provázejípřechod. Mateří kašička zde vyrovnává pokles hladiny ženských hormonů a zmírňuje nepříjemné doprovodné obtíže. Osvědčila se i u depresí nebo duševních otřesů. Pro stimulující účinky a celkové regenerační působení je mateří kašička předurčena i k jarním očistným kúrám.

! ! !

Vzhledem ke svému zaměření směrem k ženským hormonům bychom ji nikdy neměli podat nemocnému, u kterého byl zjištěn nádor prsu, nádor dělohy nebo vaječníků. Mateří kašičku nesmí rovněž užívat lidé, kteří jsou na ni alergičtí a opět není vhodná pro těhotné ženy.
Používat vždy po konzultaci s lékařem.
! ! !

 

 
Zpět do obchodu