Pár historických ohlédnutí :-)

Historii našeho hospodářství vám přiblížím já, Jana Cihlářová :-).
 
Jsme rodinné hospodářství se zaměřením na chov včel, produkci medu a dalších zemědělských komodit.
 
PÁR HISTORICKÝCH OHLÉDNUTÍ :-)
 
Dle záznamů v katastrálních knihách pochází naše usedlost z roku 1874. V průběhu let se zde vystřídalo více majitelů, v roce 1947 koupil hospodářství můj děda Ladislav Boháč. Byl to sedlák původem ze Staré Boleslavi kde měl menší hospodářství, které mu však již neumožňovalo se dále rozvíjet. Proto se spolu s rodinou rozhodl nemovitost prodat a přestěhovat se do Kopeče. Ke statku patřilo (a stále patří) 45 hektarů orné půdy, děda zde choval skot, prasata, koně, drůbež, holuby a také zhruba 50 včelstev.
 
Do roku 1948 vypadalo vše nadějně. Děda s babičkou statek úspěšně splatili, vzali si na úvěr nové stroje a dařilo se jim. Rodinu tvořil děda Ladislav, babička Marie a jejich čtyři děti - Ladislav (můj táta), Marie, Eva a Vlasta.
 
Po nástupu Komunistické strany k moci, v roce 1948, se situace jen zhoršovala. Soukromí sedláci byli nuceni odvádět státu povinné dodávky masa, mléka, vajec ... . Tyto dodávky se postupně, neúměrně k možnostem sedláků, navyšovaly a byly likvidační. I děda byl nucen se podrobit, dodávky odvádět, postupně např. vajíčka i nakupovat, jen aby je následně odevzdal státu. Byli jim odebráni lidé, kteří u nich pracovali u dobytka a na poli, vše museli v rámci rodiny obstarat sami, děda byl označen za "vesnického boháče", kulaka. 
V roce 1950 bylo hospodářství s nástupem násilné kolektivizace zestátněno. I z důvodu vyčerpávající dřiny v roce 1952, v pouhých 38 letech, babička Marie zemřela. A děda byl se čtyřmi malými dětmi vystěhován za hranice okresu. Jen s tím co se jim vešlo na vůz, bez nároku na náhradu majetku a s dluhem na nesplacených zemědělských strojích, které připadly Státnímu statku. 
 
Čas člověk nezastaví a tak plynul dál a dál. 
 
Koncem roku 1989 svitla naděje, že snad bude líp. Nějakou dobu to ještě trvalo ale v roce 1992 jsme po dlouhých čtyřiceti letech mohli konečně navázat na rodinnou zemědělskou tradici. Můj táta, Ladislav Boháč, zažádal v rámci restitucí o navrácení hospodářství. Obnášelo to hodně běhání po úřadech, ústrky, pochybnosti apod. A tak jsme se těsně před Vánocemi roku 1992 ocitli v Kopeči :-), táta Láďa, mamča Jana a já, Jana (toho času Boháčová :-)). Děda Ladislav se navrácení hospodářství dožil, moc však prý nevěřil, že se nám povede vše zvládnout a zemědělstvím se uživit. Byl však rád. 
 
Vzhledem k tomu, v jakém stavu se usedlost nacházela (viz. fotografie ve fotogalerii), jsme nejspíš museli mít notnou dávku odvahy a víry, abychom byli schopni radikálně změnit svůj život. Přestěhovat se z Brandýsa nad Labem na vesnický zdevastovaný statek, začít hospodařit a zároveň rekonstruovat vše co bylo potřeba. Všechny budovy, obytné i hospodářské, byly ve značně havarijním stavu. Obytná budova nevhodná k bydlení, všechny objekty bez omítek a víc jak polovina z nich bez střech, okolí zarostlé a sloužící zbytku obce jako veřejná skládka. Přeměna na slušné místo pro život a podnikání trvala dlouhou dobu a svým způsobem stále pokračuje. Kdo vlastní nějakou nemovitost ví, o čem píši ... :-). 
 
Zpočátku se táta zaměřil hlavně na pěstování obilovin, olejnin a okopanin, na pěstování zeleniny a menší chov prasat. Postupně jsme si zvykli, učili se za pochodu, sžili se s venkovem a pomalinku rekonstruovali budovy. Když bylo potřeba, jezdil nám pomáhat můj bratr Láďa.
Se zeleninou jsme chodili do trhu, pěstovali pšenici a ječmen, brambory na uskladnění, prodávali vykrmená prasata ... .
 
No a v roce 2000 k nám přibyl můj manžel Petr Cihlář a ze mě se stala paní Cihlářová :-). A v té době se u nás na statku objevují první včelky :-). Začínali jsme se třemi včelstvy, postupně je rozšiřovali a v loňském roce (2019) jsme zazimovali 1278 včelstev.
 
SOUČASNOST
 
 
Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli chovat včelstva ve větším množství, byla nutnost restrukturalizace farmy.
 
Farma byla zaměřena hlavně na rostlinnou výrobu na 45 hektarech orné půdy, což samo o sobě moc na uživení není. Cena jatečných prasat spadla na minimum ... . Přemýšleli jsme jak dál a rozhodli jsme se vsadit na včelky. Proto jsme si ponechali polnosti, které dále obhospodařujeme a k tomu jsme začali budovat včelařský provoz. 

Velký důraz klademe na kvalitu vyráběných produktů. Proto jednou z prvních investic bylo vybudování veterinárně schválené medárny a stáčírny medu, která má přiděleno registrační číslo CZ-15529. Tento provoz je pod stálým veterinárním dozorem a odpovídá normám EU.
V roce 2020 jsme stáčírnu medu rozšířili o novou budovu, původní už prostorově nevyhovovala a vybavili jsme jí novou stáčecí linkou na med.
 
Upřednostňujeme produkci kvalitních jednodruhových medů, které získáváme z ovocných stromů, řepky, akátu, hořčice, lípy a slunečnice. Abychom byli schopni tyto medy získat, kočujeme se včelstvy za snůškou až do vzdálenosti 30 kilometrů od farmy. V sezóně máme včelstva umístěna na kočovných stanovištích, z kterých se v podletí převážejí na zimoviště, kterých je cca 25.
 
Kromě klasických jednodruhových medů (květový, lipový, akátový a květový pastovaný) máme v nabídce naše "medové speciality" :-). Ty vznikají tak, že do klasického pastovaného medu přidáváme například skořici, zázvor, kakao, kardamom, chilli, kávu nebo rakytníkový, malinový či višňový extrakt.
 
Více informacích o našich výrobcích naleznete v našem e-shopu :-).
 
Naší výhodou je soběstačnost ve výrobě úlů, rámků a jiných potřeb pro včelaření. Truhlářskou výrobou se zabýváme převážně v zimních měsících, kdy naše včelky odpočívají a sbírají síly na další sezónu.
 
Pokud si k nám přijedete koupit med či na něj narazíte v nějakém obchodě, můžete si být jisti, že náš med pochází opravdu od včel.
 
Nejsme překupníci medu, vzhledem k počtu včelstev nejsme nuceni med nakupovat, jsme soběstační.
 
U nás máte jistotu, že med je opravdu med :-).
 
 
Děkuji, že jste vydrželi číst až sem :-). Jana

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení