Včelařský rok

Podletí

U včel začíná nový včelařský rok během měsíce srpna, kdy včelkám doplňujeme cukerné zásoby, posilujeme je rezervními oddělky a provádí se léčba proti varoáze.

Krmení včelstev

Včasné a rychlé nakrmení je velmi důležité, protože v období srpna se formuje zimní generace včel. Velmi důležité je zúžení vletových prostor do úlu, abychom minimalizovali loupež od ostatních včel. Rychle a dobře nakrmené včely se dobře připraví na zimu a nevykrádají úly ve svém okolí. Je velkým omylem si myslet, že včelstvo si není schopno uložit veškeré zimní zásoby během několika dnů. Včelstva, která nejsou schopna si zpracovat zásoby rychle, je lepší posílit rezervními oddělky (není u nich záruka rychlého jarního rozvoje). Jsou to včelstva, u kterých není vytvořena dostatečně silná generace zimních včel a většinou v prosinci obsedají pouze 4 uličky mezi rámky - to je pro rychlý jarní rozvoj málo. Krmení provádíme cukerným roztokem, který podáváme ve dvou dávkách po 8 kg do plastových kbelíků se slámou. Je neuvěřitelné,  s jakou rychlostí si včelky dokážou zásoby uložit. Cukr rozmícháváme v IBC kontejneru ze kterého pomocí dlouhé hadice s uzávěrem plníme kbelíky přímo na stanovišti.

Během letní sezóny jsou úly umístěny přímo na zemi. Aby nedocházelo k poškození úlů vlivem velké vlhkosti, překládáme je na zimu na plastové palety vždy po dvou úlech. Zimoviště vybíráme vždy mimo dosah lidí, v závětří a pokud možno na slunci.

Podzim a zima 

Během října a listopadu provádíme ošetření včelstev fumigací a aerosolem proti varoáze. Následuje vyčištění podložek ze dna úlů od případných uhynulých roztočů varoázy (tyto zbytky se použijí na laboratorní rozbor na mor včelího plodu) a během ledna následuje odběr měli (rozmělněný vosk a jiné nečistoty). Měl se v laboratoři zkoumá na přítomnost roztočů varoázy.

V zimním období je také třeba vytavit vosk - staré a poškozené dílo v rámcích, vosková víčka z medobraní... Vosk tavíme v naší "voskotopce".

Během celé zimy se věnujeme výrobě nových úlů, rámků, den a střech - zkrátka všeho, co k naší včelařské praxi potřebujeme. Veškeré potřeby pro chov vyrábíme v naší truhlárně. 

  • Úly jsou zhotoveny ze stavebního řeziva (síla 25 mm).
  • Včelaříme na rámkové míře 39 x 27,5 cm a 39 x 15 cm.

Jaro

Příroda se nám začíná probouzet a naše včelky se nemohou dočkat na prvních květů. Kontrolujeme množství zásob a sílu včelstevSlabší včelstva spojujeme, aby byla do květu řepky v maximální síle. Připravujeme se na kočování za snůškou.


Se včelstvy kočujeme do sadů k opylování třešní a višní, dále na řepky, akáty, hořčice a končíme slunečnicí. Včelstva nepřevážíme na paletách, ale manipulujeme s jednotlivými úly. K tomu je každé včelstvo vybaveno speciálním kočovným dnem a celý včelařský rok je umístěno volně na zemi. Kočujeme pouze v noci s počtem 41-70 úlů (dle počtu nástavků na včelstvu) - návěs. Samotné nakládání a vykládání není velký problém, nejvíce nás zdržují přejezdy. V sadech se používají chemické postřiky a není výjimkou, že majitelé potřebují, abysme během noci odvezli 150 včelstev. Proto jsme vybaveni dvěma nízkopodlažními návěsy za traktor a přívěsem za osobní automobil, abychom mohli odvézt včelky najednou. 

Začátek květu řepky

Včelky rozšiřujeme o medníkové nástavky, vkládáme mezistěny a snažíme se předejít vyrojení včelstev. Chov matek pro potřebu nových oddělků je v plném proudu a z nejsilnějších včelstev se již odebírají rámky se zavíčkovaným plodem pro tvorbu nových včelstev.

Tvorba oddělků

Pokud je příznivé počasí, tak přidáváme medníkové nástavky a s radostí pozorujeme, jak se nám naše včeličky odmění za práci, kterou jim věnujeme.

Toto období je pro nás nejpracnější, protože musíme zajistit, aby ve včelstvu nevznikla rojová nálada. Odebíráme plodové rámky, doplňujeme mezistěny a kontrolujeme, jestli se včelstva nechystají odletět pryč. Vyrojení včelstva je pro včelaře neekonomické, protože se včelstvo výrazně oslabí a má velmi nízký výnos medu. Odebrané plodové rámky využíváme k tvorbě nových malých včelstev - oddělků.

Léto

Vytáčení medu 


Nejradostnější období roku - sklízíme plody našeho snažení. Odebírání rámků s medem a odvoz do medárny - vytáčení medu se provádí v tzv. medárně, kde se nachází vytáčecí linka (rok pořízení 2012) a tři zvratné medomety (2 medomety na 18 rámků a jeden medomet na 6 rámků). Vytočený med plníme do potravinářských sudů po 280kg.

Vzhledem k tomu, že se včelstva převáží za snůškou, jsme schopni našim zákazníkům nabídnout jednodruhové medy té nejvyšší kvality. Med v sudech je pečlivě označen druhem snůšky, ze které včelky med nasbíraly. 


S medem je manipulováno velmi šetrně, aby nedošlo k jeho znehodnocení. Plnění medu do spotřebitelského balení se provádí ve schválené stáčírně medu, která je pod veterinární kontrolou OVS Mělník. Med pro velkoodběratele je obchodován v sudech. 


   
Zpět do obchodu