Včelí med: Druhy medu a využití medu v lidovém léčitelství

Dle vyhlášky ministerstva zemědělství č. 334/97 Sb. je med hodnotná potravina přírodního charakteru, která je vytvořena společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv rostlin - nektaru, nebo medovice na živých částech rostlin (stromů) a kterou včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech.  

Druhy medu

Podle původu lze velmi zhruba med rozdělit na med květový, tj. světlý, a tmavý medovicový (někdy zvaný jako lesní) med. Květový med lze dále dělit podle druhu rostlin, ze kterých včely nektar sbírají např. na řepkový, akátový, lipový, slunečnicový, z ovocných stromů, z hořčice, pohankový, svazenkový ... Dá se však říci, že různé druhy kvalitního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Liší se barvou, chutí či vůní, ale vždy je to med a tudíž hodnotná přírodní potravina a lidový lék.  

  • Květový (světlý) med získává včela na květních i mimokvětních nektáriích rostlin. Je to přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, v převážné většině z rostlin léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, která obohacují med o významné přírodní látky s povzbudivými účinky - rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky a pod. Květový med je velmi ceněn v lidovém léčitelství.
  • Medovicový (tmavý) med (častěji zvaný jako lesní med) vzniká jako vedlejší produkt činností některých mšic, puklic, mér a jiných zástupců hmyzí říše. Tento hmyz nabodává listy nebo jehlice stromů, vysává rostlinnou šťávu a zužitkuje z ní pro svou potřebu pouze bílkoviny. Zbylou rostlinnou šťávu (velmi bohatou na cukry) vystřikuje ve formě kapének na povrch listů nebo jehlic. A právě tyto kapénky sbírají včely jako medovici. Medovicový med je tmavý, silně aromatický, obsahuje minimální množství bílkovin, ale zato má hodně rostlinných silic. 
  • Pastový (nebo též pastovaný) med je přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýchkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění - dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá ale neteče - proto je vhodný zvláště pro děti.

 

Hodí se vědět: Krystalizace medu je přirozená vlastnost všech medů - jen doba krystalizace je u různých medů různá. Zkrystalizovaný med lze opět ztekutit zahříváním ve vodní lázni o teplotě do 50 stupňů. Pozor na dlouhodobější přehřátí medu nad 50 stupňů - tím by se zničily ty nejcennější látky.

Jak správně skladovat med? 

Med skladujeme v uzavřeném obalu, v suché a tmavé místnosti, při teplotě do 25 stupňů a relativní vzdušné vlhkosti nejvýše 70 %. Med snadno přijímá cizí pachy i vzdušnou vlhkost. Negativní vliv mají také přímé sluneční paprsky.  

 

Med v lidovém léčitelství

Med patří po staletí k jedné z nejcennějších potravin. Všestranně podporuje lidský organismus a rozhodně by neměl ve vyváženém jídelníčku chybět. Podporuje přirozenou odolnost organismu a pomáhá také například…

 

… proti chřipce 

Do sklenice teplého mléka přidáme 2 lžičky medu a na špičku nože másla. Užíváme několikrát denně.  

 

… na uklidnění nervů

Doporučuje se jíst před spaním jednu lžičku medu.

 

… při zánětech horních cest dýchacích

Med v teplém mléce či čaji s citronem bojuje proti infekci.

 

… při zácpě, plynatosti a poruchách trávení

Kávová lžička medu před spaním upravuje stolici a trávení a zamezuje vzniku bolesti.

 

… při nadváze 

Med obsahuje enzymy, které podporují trávení. Pravidelné užívání tedy částečně usnadňuje snižování hmotnosti. 

 

… v těhotenství

Ženy mají během těhotenství zkonzumovat alespoň 5 kg medu (pokud nemají těhotenskou cukrovku). Plod tak dostane látky potřebné ke zdárnému vývoji.

Zpět do obchodu